Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa

Zaniedbywany kręgosłup jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych i wpływa na ograniczenie sprawności ruchowej. A wystarczy stosować kilka prostych ćwiczeń, aby wzmocnić mięśnie pleców odpowiedzialne za jego stabilizację i tym samym poczuć się zdecydowanie lepiej, nawet jeśli godzinami siedzimy przy biurku lub stoimy w bezruchu.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa

Zacznij od przyjęcia postawy klęku podpartego. Dłonie trzymaj na szerokości ramion, pod barkami, a kolana pod kątem prostym. Głowę trzymaj neutralnie patrząc w podłogę, napnij brzuch. Zachowaj proste plecy, nie pozwalając na mocne wygięcie. Prostuj lewą nogę i prawą rękę, następnie przywódź do siebie kolano lewej nogi i łokieć prawej ręki, jednocześnie silnie spinając brzuch. Powtórz ćwiczenie po 10 razy na każdą stronę.

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa

Połóż się na brzuchu, wyprostuj obie ręce wyciągając je przed siebie. Nie zadzieraj głowy, ale patrz w podłogę. Podnieś nad podłogę klatkę piersiową, pracując mocno mięśniami pleców. Twoje pośladki mogą być luźne lub spięte, ważne, aby stopy leżały na podłodze. Trzymaj głowę, ręce i klatkę piersiową nad podłogą. Obie proste ręce przenoś na bok i dotykaj dłońmi bioder. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj trzy serie po 7 powtórzeń.

Pozostając w leżeniu na brzuchu, spleć dłonie za głową, patrząc w podłogę. Stopy trzymaj złączone razem. Jednocześnie podnieś stopy i barki nad linię podłogi. Jednocześnie pracuj mięśniami pośladków i pleców. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj trzy serie po 7 powtórzeń.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa – kocie grzbiety

Ustaw się w klęku podpartym, dłonie połóż pod barkami – na szerokość swoich ramion, zadbaj, aby kolana były pod kątem prostym. Opuść głowę ku podłodze i mocno wyciągnij plecy w stronę ku górze, jednocześnie podwiń kość ogonową w dół, czyli w stronę podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie obniż plecy w ku podłodze, tym samym wykonując ruch przeciwny do wcześniejszego. Kość ogonową unoś do góry, otwierając tym samym klatkę piersiową i patrząc w górę lub przed siebie.

 

Wystarczy, że codziennie przeznaczysz kwadrans na ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, a poczujesz, że Twój kręgosłup jest Ci naprawdę wdzięczny.