Jesteś psychologiem, pedagogiem lub terapeutą? Te książki powinny znaleźć się na Twojej półce!

Praca psychologa wiąże się ze sporym prestiżem, ale także potrzebą nieustannego dokształcania się. Poznaj książki, które z pewnością Ci w tym pomogą!

Bajkoterapia czyli jak z Guziolkiem tworzyć i wykorzystywać bajki i opowiadania” Katarzyna Szeliga

Coraz więcej psychologów dziecięcych i pedagogów wykorzystuje w swojej pracy bajki terpautyczne, czyli opowieści, które pomagają dzieciom uporać się z ich problemami emocjonalnymi czy relacyjnymi. Oczywiście, na rynku dostępnych jest wiele zbiorów gotowych bajek, ale warto też umieć tworzyć je samemu – Katarzyna Szeliga w swojej książce wytłumaczy Ci, jak to robić!

 

“Terapia zajęciowa” Aneta Bac

Terapia zajęciowa znajduje coraz więcej zastosowań – przy jej wykorzystaniu pracuje się z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Ten podręcznik powinien zaś przeczytać każdy, kto rozważa podjęcie pracy w charakterze terapeuty zajęciowego. Książka zawiera solidnie wytłumaczone, teoretyczne podstawy terapii zajęciowej, a także opis artystycznych form stosowanych w praktyce terapeuty zajęciowego.

 

“Zdolne ale rozkojarzone. Wspieranie rozwoju dziecka za pomocą treningu umiejętności wykonawczych” Peg Dawson, Richard Guare

Książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic, zastanawiający się nad tym, czy jego żywe i często rozkojarzone dziecko ma szansę odnieść sukces w szkole. Znajdziemy tutaj ćwiczenia oraz rady, dzięki którym będziemy w stanie najlepiej wspierać rozwój dziecka, któremu inni często przypinają łatkę “niegrzecznego”.

 

“Słucham i uczę się mówić” Elżbieta Wianecka

Jest to kompleksowy program adresowany do osób, które pracują z dziećmi z  autyzmem, afazją, alalią, jąkaniem oraz niezakończonym rozwojem mowy. Nauczenie dzieci prawidłowej percepcji głosek daje zwiększone szanse na to, że dziecko opanuje mowę w dobrym stopniu. Ćwiczenia proponowane w książce „Słucham i uczę się mówić” uwzględniają najnowsze metody glottodydaktyki , czyli dziedziny zajmującej się nauczaniem języków obcych.