Kolacja po treningu – czy wolno?

Wiele osób preferuje treningi wieczorne.  Zastanawiają się jednak, czy można jeść po treningu, a jeśli tak, to co przygotować na kolację, by uzupełnić niedobory i jednocześnie nie przytyć?

Co jeść po treningu wieczornym, by organizm otrzymał niezbędne składniki i by jednocześnie nie zaburzyć rytmu snu?

Czy można jeść przed snem?

Popularna opinia głosi, że nie powinniśmy jeść na 3 godziny przed snem. Niektórzy unikają nawet jedzenia po godzinie 18. Czy rzeczywiście wieczorne kolacje są tak szkodliwe? Niekoniecznie! Prawidłowo skomponowany posiłek nie zaburzy snu i nie powoduje odkładania tłuszczu w ciele, a uzupełni niedobory i zapewni energię o poranku. Jaka powinna być kolacja po treningu? Po każdym treningu organizm potrzebuje składników do regeneracji mięśni. Źródłem tych składników jest pożywienie. Kolacja po treningu różni się w zależności od tego, czy celem treningu jest budowa masy mięśniowej, czy redukcja tłuszczu.

Co zjeść na kolację po treningu?

Posiłek po wieczornym treningu powinien zapewnić mięśniom i organizmowi regenerację. Wieczorne danie musi zawierać białko. Nie powinniśmy natomiast spożywać przed snem węglowodanów i cukrów prostych. Jeśli zadaniem treningu jest budowa masy mięśniowej, możemy wypić przed snem koktajl białkowy. Jeśli trenujesz, by schudnąć i spalić tkankę tłuszczową, przygotuj raczej sałatkę z dobrym źródłem białka, np. z rybą. Ryby zawierają dodatkowo cenne oleje, które usprawniają pracę mózgu. Kolacja bogata w kwasy omega 3 świetnie wpłynie na koncentrację następnego dnia.

Przykładowe posiłki na kolację po treningu

  • chleb z masłem orzechowym,
  • łosoś z salsą i sałatką
  • wędzona makrela z ryżem
  • szprotki w oleju z chlebem razowym
  • shake mleczny (owoce zmiksowane z mlekiem lub maślanką)
  • ryba przygotowana na parze z surówką

 

Pamiętaj, że kolacja po treningu musi być jednym z pięciu posiłków dziennie. Nie powinna być zbyt obfita i kaloryczna. Do wieczornego posiłku warto wypić szklankę melisy, mięty lub pokrzywy.