Laptop czy tablet – co wybrać

Planujesz zakup nowego urządzenia i zastanawiasz się, czy można w satysfakcjonujący sposób zastąpić laptop tabletem? Czy ten mobilny hit to nie przypadkiem przereklamowany kit? Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – spróbujemy Ci pomóc w podjęciu najlepszej dla Ciebie decyzji.

W jakim celu kupujesz?

To podstawowe, a zarazem najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego modelu. Stawianie między laptopem a tabletem znaku równości jest błędem. Umówmy się – to dwa różne urządzenia, które zostały zaprojektowane do odmiennych celów. Tym, co łączy je w sposób bezsprzeczny jest mobilność.

Co do czego?

Laptop to rodzaj kompromisu pomiędzy wydajnością komputera stacjonarnego a urządzeniem, które umożliwia na mobilność zarówno w pracy, jak i w celach rozrywkowych. Świetnie nadaje się do pracy, w wielu przypadkach może zastąpić komputer stacjonarny, a przy okazji pozwala na pracę w terenie czy w podróży. Z kolei tablet to urządzenie stworzone przede wszystkim do mobilnego przeglądania Internetu i odtwarzania plików multimedialnych, może też służyć jako czytnik ebooków w podróżach, czyli jest ukierunkowany na rozrywkę i relaks – nie na pracę. Właśnie dlatego dobranie sprzętu musi wynikać z Twojego zapotrzebowania. Świadoma decyzja pozwoli uniknąć niezadowolenia i irytacji w przypadku niewystarczających parametrów technicznych lub biały tabletwydania pieniędzy po nic, bo brak zastosowania sporawi, że sprzęt będzie zapomniany i rzucony w kąt.

Mały kompromis

Jeśli należysz do osób o wysokim stopniu mobilności ze względu na charakter swojej pracy i styl życia, zakup urządzenia mobilnego wydaje się konieczny. Chcesz wygodnie pracować, a zarazem nie chcesz dźwigać zbędnych kilogramów? Postaw na komfortowego, ale wydajnego podczas pracy ultrabooka z ekranem dotykowym. Właśnie ultrabook najpełniej łączy w sobie zalety laptopa i tabletu. Pamiętaj jednak, że wszystko ma swoje wady i zalety: ultrabook jest mniej mobilny od tabletu, no i nie można oczekiwać, że zastąpi najwydajniejsze notebooki.

Postaw na jakość

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj urządzenia postawisz, pamiętaj, że wybierając już konkretny model trzeba porównywać nie tylko ceny, ale i parametry. Warto też zdobyć nieco wiedzy o jakości użytych części. Jednym z najczęstszych problemów, jakie prowadzą do awarii urządzeń elektronicznych są tanie płytki PCB używane podczas produkcji w celu cięcia kosztów. Urok takich płytek polega na tym, że mają tendencję do „padania” tuż po upływie gwarancji, a to oznacza ponoszenie kosztów naprawy na własną rękę. Wniosek? Jeśli nie zależy Ci na zmianie sprzętu co dwa lata, aby być „na topie”, ale chcesz spokojnie korzystać z urządzenia – zainwestuj w zakup z wyższej półki.