Jak radzić sobie ze stresem?

Czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem związanym z pracą, wychowaniem dzieci, sytuacją materialną? Koniecznie poznaj nasze sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem – kiedy stresu jest zbyt dużo, może on być przecież nawet zabójczy…

Nie rezygnuj z odpoczynku

Przewlekły stres często jest związany z poczuciem zmęczenia – kiedy nie mamy chwili wytchnienia, cały nasz organizm zaczyna szwankować… Dlatego nawet, jeśli lubisz swoją pracę i to, że wokół Ciebie dużo się dzieje – co jakiś czas zafunduj sobie dłuższy odpoczynek. Nawet nie myśl o rezygnacji z urlopu!

Mów o swoich emocjach

Tak, to naprawdę pomaga – kiedy wyrazimy w bezpieczny sposób swój smutek, poczucie, że “wszystko jest na wczoraj” oraz to, że codzienny stres nas przytłacza, na pewno poczujemy się lepiej! Kiedy zatem czujesz, że stres zaczyna być już naprawdę uciążliwy, spotkaj się z kimś, komu ufasz lub chociaż do niego zadzwoń.

Proś o pomoc, gdy jej potrzebujesz

Bycie samowystarczalnym w każdej sytuacji jest trudne i… niezwykle stresujące. Nie wahaj się więc prosić o pomoc, gdy czujesz, że nie dasz sobie rady ze wszystkimi obowiązkami. Osoby, którym na Tobie zależy, na pewno to zrozumieją i chętnie podadzą Ci pomocną dłoń. Przecież… Ty na ich miejscu również nie odmówiłbyś im pomocy, prawda?

Bądź aktywny fizycznie

Tak, ruch – i to nie tylko bieganie – pozwala pozbyć się nagromadzonego napięcia oraz odreagować trudne sytuacje, jakie mają miejsce w ciągu dnia. Kiedy więc jesteś bardzo zdenerwowany i zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze stresem, wyjdź na basen, jogging lub chociażby na spacer z psem – dzięki temu już za kilkanaście minut poczujesz się lepiej.

Udaj się do psychologa

Zdarzają się w życiu sytuacje, które po prostu nas przerastają – zwykłe metody radzenia sobie ze stresem stają się wówczas nieskuteczne, a my czujemy, że tracimy kontrolę nad swoim życiem. W takiej sytuacji nie wahaj się i czym prędzej odwiedź gabinet psychologa lub terapeuty, który podpowie Ci, jak radzić sobie ze stresem w szczególnie trudnych sytuacjach.