Samochód z silnikiem hybrydowym – zalety i wady

Napędy hybrydowe wzbudzają skrajne opinie. Dla jednych stanowią przyszłość motoryzacji, drudzy dostrzegają głównie wady i ryzyko związane z posiadaniem samochodu z takim napędem. Jakie są plusy i minusy silników hybrydowych?

Czym jest napęd hybrydowy?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie dwóch rodzajów napędów – fuzja silnika elektrycznego ze spalinowym. Oba silniki mogą pracować razem lub naprzemiennie. Pierwszą marką, która wprowadziła napęd hybrydowy było Porshe, a stało się to już w 1990. Samochody hybrydowe popularne stały się jednak dopiero kilka lat temu, a dziś w produkcji hybryd przoduje m.in Toyota i Lexus. Napędy hybrydowe można podzielić na trzy kategorie: szeregowe, równoległe i szeregowo – równoległe.

Zalety samochodu z silnikiem hybrydowym

Entuzjaści silników hybrydowych wskazują przede wszystkim na bardzo niskie zużycie paliwa. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – nawet duże samochody wyposażone w taki napęd spalają nawet mniej niż 5l. na 100 km. Plusem hybrydy jest również fakt, iż auto jest przyjasne środowisku, a na pewno bardziej przyjazne niż diesel czy tradycyjny silnik spalinowy. W związku z tym klienci salonów motoryzacyjnych mogą starać o się dopłaty do hybryd. Nie są to duże kwoty w porównaniu do kosztu pojazdu, jednak zaoszczędzone np. 2 tysiące złotych można przeznaczyć na dodatkowe wyposażenie lub inny cel.

Wady hybrydowego samochodu

Cena jest nie tylko zaletą, ale również wadą tego typu aut. O ile spalanie jest niewielkie, to oczywiście cena nowego samochodu jest o kilkadziesiąt tysięcy wyższa niż samochodu bez silnika hybrydowego. Z tego względu hybrydy często wybierane są do samochodów flotowych, gdzie zmniejszone spalanie ma szansę zwrócić się w ciągu kilku lat. Również koszta związane z serwisem są wyższe – po pierwsze ze względu na nową technikę, po drugie na prawdopodobną konieczność serwisowania auta w autoryzowanych punktach, w których mechanicy znają technologię. Wytrzymałość baterii zasilających silniki elektryczne jest kolejnych minusem. Cena nowych przekracza kilka tysięcy.  Zanim kupisz samochód z silnikiem hybrydowym musisz dokładnie przeanalizować bilans zysków i strat.