Czasy, kiedy na zaproszeniach jasno określano, jaki rodzaj stroju obowiązuje podczas spotkania mijają. Dlatego nie myśl, że strój koktajlowy dla mężczyzn obowiązuje jedynie, kiedy dostaje się informację „cocktail dress code”. Bo taki ubiór to po prostu formalny lub półformalny strój, który jest komponowany stosownie do okoliczności i upodobań. I tak naprawdę każdy przynajmniej kilka razy do roku wybiera się na wydarzenie, które wymaga od uczestników cocktail attire. A jak on wygląda?

Strój koktajlowy męski, czyli jaki?

Warto pamiętać, że „cocktail dress code” to nie „black tie”. Włożenie smokingu przy takiej okazji byłoby poważną pomyłką. Podstawową zasadą jest, że na „koktajl” mężczyzna ubiera się w garnitur lub zestaw koordynowany. Nie mniej lepiej wystrzegać się przeciętnych zestawów biznesowych, które sprawią wrażenia, jakby mężczyzna dopiero co odszedł od swojego biurka w pracy. To mogłoby zostać uznane za lekceważenie gospodarzy i współuczestników. Dlatego strój koktajlowy powinien kojarzyć się z ubiorem wizytowym, czyli z odświętnym, a nie codziennym-biznesowym, garniturem. Tyle z prostych zasad, bo oczywiście diabeł tkwi w szczegółach.

Strój koktajlowy męski – dostosowany do okoliczności

Przyjęcie formalne – w tej kategorii znajdujemy takie uroczystości jak ślub, wesele, chrzciny, ale przyjęcia w ważnych instytucjach, bankiety z okazji wręczenia nagród i jubileuszy, wyjścia do opery lub na koncert do filharmonii. Najbardziej klasycznym wyborem będzie granatowy lub ciemnoszary wizytowy garnitur zestawiony z czarnymi oksfordami. Najbezpieczniej wybierać koszule gładkie: białych lub jasnobłękitne, najlepiej z mankietami zapinanymi na spinki. Odrobinę koloru można wprowadzić przy pomocy dodatków: nie trzeba trzymać typowego szarego czy granatowego krawatu, ale oczywiście odpadają śmieszne wzorki i krzykliwe kolory.

Koktajl półformalny – to przede wszystkim wyjścia związane ze sprawami służbowymi – na przykład przyjęcie z okazji finalizacji projektu, pomyślnych negocjacji biznesowych czy wyjście do restauracji z przełożonymi. Dalej obowiązuje dość wysoki stopień elegancji, ale ubiór nie musi już mieć uroczystego charakteru. Garnitur to nadal najlepszy wybór, ale urozmaicona faktura czy deseń są już dopuszczalne. Pojawia się też więcej swobody w kwestii wyboru tkaniny: bawełna lub flanela. W grę wchodzi tutaj także wykorzystanie garnituru biznesowego, ale wówczas trzeba starannie przemyśleć jego urozmaicenie dodatkami.

Przyjęcie nieformalne – czyli takie okazje jak rocznica ślubu kogoś z rodziny/przyjaciół, garden party u znajomych, after po konferencji naukowej. I tutaj mamy już największe pole do stylizacji w swoim guście. Zależnie od pory roku można wybrać garnitur lniany (lato) lub flanelowy (zima) o minimalistycznej konstrukcji. Dopuszczalny jest też swobodny zestaw koordynowany z bawełnianymi chino lub sztruksami, a do tego nieformalny blezer. Niejednokrotnie można zrezygnować z marynarki, którą można potraktować bardziej jako okrycie wierzchnie. Jeśli nie ma marynarki, warto ją zastąpić kardiganem lub kamizelką i zawiązać pod szyją krawat, co subtelnie podniesie formalność zestawu. Dla panów, którzy mają dość koszul alternatywę stanowi popover, polo i golf w zestawieniu z marynarką.

Niezależnie od okazji warto pamiętać, że prawdziwego mężczyznę cechuje zachowanie podstaw elegancji przy każdym wyjściu o którym myśli się w ramach koktajlowej konwencji.

Sprawdź również artykuł: Kurtki i koszulki męskie na jesień 2021. Sprawdź, co będzie modne w tym sezonie!