Czy wiesz, że mięśnie grzbietu biorą udział niemal we wszystkich wykonywanych czynnościach i razem z mięśniami brzucha są odpowiedzialne za stabilizację Twojej sylwetki? To właśnie one chronią kręgosłup, dlatego nie powinieneś ich lekceważyć. Jak o nie zadbać? Najlepiej poprzez prawidłowo wykonywane, regularne ćwiczenia. Martwisz się, że nie masz żadnego sprzętu i nie stać Cię na siłownię? Niepotrzebnie, bo dziś poznasz skuteczne ćwiczenia na plecy w domu, bez sprzętu.

Pamiętaj o rozgrzewce 

Każdy trening, również ten ukierunkowany na plecy, powinieneś rozpocząć od ogólnorozwojowej rozgrzewki, czyli ćwiczeń, które przygotują wszystkie Twoje mięśnie, stawy i ścięgna do dalszego wysiłku.

Ćwiczenia na plecy bez sprzętu

Podciąganie nachwytem do drążka – Twoja pozycja wyjściowa to siad, ugnij kolana, wyprostuj ręce, wykonaj zwis ciała. Chwyć kijek od szczotki nachwytem w sposób, który po podciągnięciu przedramion i ramion utworzy prawie kąt prosty. Teraz dociągaj klatkę piersiową do kijka tak, aby klatka piersiowa dotykała go. Spinaj przy tym mocno łopatki. Wykonaj 4 serie po 15 powtórzeń.

Podciąganie podchwytem – przyjmij taką samą pozycję wyjściową, jak w ćwiczeniu powyżej, ale tym razem złap kijek podchwytem i znów dociągaj klatkę do drążka. Pamiętaj o mocnym spinaniu łopatek. Wykonaj 4 serie po 12 powtórzeń.

Wiosłowanie w opadzie – tutaj pozycją wyjściową jest lekkie pochylenie się do przodu, czyli tak zwany “kaczy tyłek”. Przygotuj dwie identyczne butelki (1,5l) wypełnione wodą. Podczas wykonywania ruchu, Twoje barki powinny być luźne. Spinanie następuje dopiero po uniesieniu butelek. Wykonaj 3 serie po 20 powtórzeń.

Przenoszenie za głowę – teraz połóż się na stabilnym taborecie, głowa ma wystawać, brzuch powinien być napięty, biodra uniesione ku górze, a stopy stać równo na ziemi. Teraz przenoś pełne wody butelki: od pępka za głowę. Wykonaj 4 serie po 20 powtórzeń.

Jak widzisz, ćwiczenia na plecy bez sprzętu jest możliwe. Wystarczy odrobina chęci – i tego właśnie Ci życzymy – powodzenia!