W ostatnim czasie z oczywistych powodów coraz więcej osób zostało zmuszonych do rezygnacji z siłowni i rozpoczęcia treningów w domu. Okazuje się, że przeprowadzenie treningu siłowego w swoich czterech ścianach jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Zarówno osoby z dłuższym stażem, jak i te mniej doświadczone mogą w ten sposób zbudować masę mięśniową i osiągnąć zamierzony cel. Ważna jest systematyczność i upór, a z pomocą może przyjść kilka porad i rozwiązań.

Podstawowe pytanie – co to jest biceps?

Jego anatomiczna nazwa, to mięsień dwugłowy ramienia (biceps brachii), zlokalizowany z jego przedniej strony. Jak sama nazwa może podpowiadać, zbudowany jest z dwóch głów: długiej i krótkiej. Odpowiada za zginanie stawu łokciowego oraz supinację, czyli odwracanie przedramienia na zewnątrz. Jego ścięgno znajduje się w torebce stawu ramiennego, a co za tym idzie, mięsień jest jego dodatkowym stabilizatorem. Ze względu na to zaliczany jest do mięśni dwustawowych. Z upływem czasu mięśnie osłabiają się, a fizjologiczne działanie mięśnia dwugłowego jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kończyny, dlatego powinno się go systematycznie ćwiczyć.

Jak ćwiczyć biceps w domu?

Ćwiczenie tej partii mięśni możliwe jest w domu i to bez większego problemu oraz profesjonalnego sprzętu. Jest naprawdę wiele sposobów na rozbudowanie tkanki mięśniowej w tym obszarze, jednak należy pamiętać, że aby wysiłek fizyczny przyniósł pożądane rezultaty, musi być połączony z odpowiednią dietą oraz okresem regeneracji organizmu.

Najbardziej efektywne będą oczywiście ćwiczenia, które w jak największym stopniu angażują biceps do pracy. Jeżeli nie jest się w posiadaniu sztang ani hantli, można zamieniać je na przykład na butelki z wodą, które równie dobrze posłużą jako dodatkowe obciążenie. Można wykonywać proste ćwiczenia, które polegają na uginaniu stawu łokciowego z butelką w dłoni, przy czym ramię musi znajdować się blisko tułowia. Ważna jest tutaj systematyczność i treningi o odpowiednim nasileniu, dlatego, że przeciążanie mięśni nigdy nie jest pożądane. Z tego względu lepsze efekty można osiągnąć dzięki regularnym i częstym ćwiczeniom, a nie przez zbyt obciążające i nieregularne treningi.

Można też ćwiczyć z ciężarem własnego ciała, poprzez podciąganie się na drążku. Żeby maksymalnie zmobilizować mięsień dwugłowy do pracy, należy przy zgięciu łokci podciągnąć się do góry, aż do momentu, w którym broda będzie znajdowała się powyżej drążka. Następnie należy opuścić się do dołu, do wyprostowania rąk w łokciach. Kolejnym przykładem tego typu ćwiczeń, są dobrze znane pompki – należy tutaj jednak pamiętać o tym, że kręgosłup przez cały czas musi być wyprostowany. Dzięki wielokrotnym powtórzeniom można w ten sposób wzmocnić, a tym samym uwidocznić biceps.

Jak zmaksymalizować efekty?

Dla uzyskania lepszego efektu podczas treningów można użyć przyrządu do ćwiczeń bicepsów ARM BLASTER – pod adresem https://muscleforge.pl/arm-blaster-pas-do-bicepsow-muscleforge . Jest on przenośnym pasem do ćwiczeń, który wyizolowuje pracę mięśnia dwugłowego podczas zginania przedramienia, czyli w maksymalny sposób pobudza go do wzrostu. Jego pasek jest regulowany, dzięki czemu możliwe jest indywidualne dostosowanie go do wzrostu. Maksymalnie pobudza tkankę mięśniową do rozrostu w trakcie treningu, ponieważ zwiększa ukrwienie danej partii. Może okazać się pomocny dla osób mniej doświadczonych, dlatego, że zapewnia odpowiednią pozycję ciała podczas ćwiczeń oraz utrzymuje łokcie w prawidłowym ułożeniu, dzięki czemu zapobiega wystąpieniu kontuzji.

Co można osiągnąć dzięki ćwiczeniom bicepsa?

Przede wszystkim podczas wykonywania regularnych ćwiczeń powiększa się obwód ramion, także efekty zauważalne są gołym okiem. Większości osób, które rozpoczynają treningi mięśnia dwugłowego, zależy na efekcie wizualnym i nie ma w tym niczego złego. Należy jednak zauważyć, że poza tym aspektem zwiększa się motoryka i wzrasta siła przedramion i ramion. Biorąc pod uwagę to, że wraz z wiekiem mięśnie stają się coraz słabsze, to ćwiczenie tej partii ciała zapewnia jej dłuższą sprawność i prawidłowe funkcjonowanie.