Ćwiczenia na siłowni od lat należą do najpopularniejszych sposobów budowania swojej formy. Treningi z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu są również doskonałym uzupełnieniem dla diety w trakcie odchudzania, co potwierdzają nie tylko trenerzy, ale również dietetycy i lekarze. Zastanawiasz się jak zacząć trening na siłowni? Oto kilka podpowiedzi.

Ćwiczenia na siłowni – w jaki sposób się przygotować?

Aby zacząć ćwiczyć na siłowni, musisz najpierw… wybrać siłownię. Wydaje się to banalne i oczywiste? Być może, ale czy na pewno masz świadomość, jak wiele zależy od podjętej przez Ciebie decyzji? Dlatego nie sugeruj się jedynie jej lokalizacją, ilością sprzętu i wyglądem. Poszukaj miejsca, gdzie będziesz mógł korzystać z pomocy doświadczonych trenerów. To właśnie oni na podstawie rozmowy z Tobą mogą przygotować Twój pierwszy zestaw ćwiczeń.

Pamiętaj, że trening powinien być dobrany zarówno pod względem oczekiwanego efektu, jak i Twoich możliwości i stanu zdrowia.

Zawsze zaczynaj trening od solidnej rozgrzewki, która powinna trwać około 10-15 minut. Dzięki niej możesz uniknąć wielu kontuzji i nie zmęczysz się tak szybko. Niezależnie od rodzaju treningu, pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody lub izotoników.

Fundamentalna zasada: regularność i cierpliwość

Nie będziemy ukrywać, że początkowe ćwiczenia na siłowni mogą spowodować u Ciebie bóle po treningu. Te, które występują dzień po aktywności fizycznej nie są jednak zakwasami, bo zakwasy powstają w wyniku nagromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach w trakcie wysiłku i już w ciągu 3 godzin od jego zakończenia zostają wydalone. Te bóle to mikrourazy włókien mięśniowych, ale świadczą one odpowiednim przećwiczeniu i wejściu w fazę regeneracji mięśnia.

Dzięki doborowi odpowiedniego zestawu ćwiczeń z każdą kolejną wizytą będzie coraz lepiej.

Dlatego też bądź cierpliwy – nie oczekuj, że w miesiąc wymodelujesz swoją sylwetkę na wzór olimpijskiego bóstwa. Pamiętaj – nic, co ma być trwałe nie przychodzi od razu, dlatego nie daj się zwieść podejrzanym odżywkom i suplementom proponowanym przez kolegów z „siłki”.