Nie ma dobrego planu treningowego bez uwzględnienia treningu nóg. Dlaczego? Ponieważ ćwiczenia na mięśnie nóg są niezbędne dla uniknięcia efektu „wygląd bociana”. Aby zapewnić sobie proporcjonalny rozwój swojego ciała i zadbać o właściwe wymodelowanie mięśni nóg, warto znać kilka prostych, ale bardzo skutecznych, ćwiczeń. Oto one. 

Przysiad

Przysiady należą do podstawowych ćwiczeń, które znamy już od szkoły podstawowej. Na dobrą sprawę powinny je wykonywać zarówno osoby nastawione wyłącznie na rekreację, jak i ćwiczące z nastawieniem na konkretne wyniki.

Wykrok

To kolejne bardzo popularne ćwiczenie, które znajduje zastosowanie zarówno na siłowni, jak i zajęciach fitness. Chociaż wykonuje się je obunóż, to jednak bardzo często zalicza się je do ćwiczeń jednostronnych.

Martwy ciąg

Kolejnym ćwiczeniem pozwalającym na kompleksowy rozwój mięśni nóg jest martwy ciąg. Zakłada ono podniesienie do pozycji wyprostowanej z pozycji ugiętej obciążenia trzymanego w dłoniach, a znajdującego się nieco nad ziemią. Wiele osób uważa, że jest to ćwiczenie na mięśnie pleców, badania pokazują, że podczas martwego ciągu pracują przede wszystkim mięśnie brzucha, pośladkowe, kulszowo-goleniowe i mięśnie czworogłowe.

Żuraw

Dla kompletnego rozwoju mięśni nóg potrzebujesz jeszcze jednego ruchu, a jest nim zgięcie w stawie kolanowym. Jego realizację zapewnia żuraw. Jednak, do jego wykonania potrzebne Ci będzie specjalne stanowisko lub też miejsce, które pozwoli Ci na zablokowanie stóp i nóg. Ważne, abyś zwrócił uwagę na odcinek lędźwiowo-krzyżowy, którego nie możesz nadmiernie wyginać, aby nie doszło do jego przeciążenia.

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni nóg

Zanim zaczniesz trening na nogi pamiętaj, że każdy zestaw ćwiczeń dedykowanych na konkretne partie, musi poprzedzać solidna rozgrzewka. Poświęć na nią 10-15 minut. A kiedy wykonasz wszystkie zaplanowane ćwiczenia na nogi, zrób kilka ćwiczeń rozciągających i rozluźniających. Trening na nogi najlepiej wykonywać co 2-3 dni.