Lato na horyzoncie, a zatem większość z nas myśli już o tym, co zrobić, by za parę miesięcy zmieścić się w wymarzone bikini lub kąpielówki. Jeżeli Ty też chcesz schudnąć do wakacji, zobacz, jakich błędów powinieneś unikać!

Głodówki i diety bardzo niskokaloryczne

Głodówki nie są dietami odchudzającymi – należy stosować je tylko w określonych sytuacjach i pod opieką lekarza (na przykład przed operacją). Diety 1000 czy 500 kalorii również nie służą naszemu zdrowiu – mogą znacznie spowolnić nasz metabolizm (co, paradoksalnie, utrudnia odchudzanie), ale też sprawić, że będziemy nieustannie głodni i podenerwowani. 

Suplementy z nieznanych źródeł

Większość z nas wie o tym, że suplementy diety mogą przyspieszyć odchudzanie. Nie można jednak ufać internetowym aukcjom, na których można kupić tabletki z niesprawdzonych źródeł – mogą one zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje. W suplementy zaopatrujmy się więc w aptece lub u dietetyka.

Diety jednoskładnikowe

Co jakiś czas w mediach znajdujemy opis kolejnej “diety cud”, dzięki której mamy szybko i skutecznie schudnąć. Swego czasu modna była dieta kapuściana, białkowa czy cytrynowa… Tego rodzaju diety mogą jednak przyczynić się do wystąpienia groźnych dla zdrowia niedoborów substancji odżywczych.

“Nadrabianie strat” podczas cheat day

Raz na jakiś czas, nawet będąc na diecie, możemy zjeść coś, co nie jest zbyt zdrowe – pizza, burger czy kebab raz w miesiącu nie zrobi nam krzywdy. Jednak muszą być to “grzeszki” jedynie okazjonalne – postanowienie, że raz w tygodniu jemy wszystko, na co mamy ochotę, może zrujnować naszą dietę.

Objadanie się produktami light

Produkty takie zwykle posiadają mniej tłuszczu, cukrów czy kalorii niż wersje standardowe. Nie oznacza to jednak, że możemy jeść je bez opamiętania! Przed kupnem danego produktu, zastanówmy się, czy naprawdę go potrzebujemy i czy jest on zdrowy – sama etykieta z napisem light nie oznacza przecież, że dana rzecz jest korzystna dla naszego zdrowia.